czwartek, 17 kwietnia 2014

Ziemniaki pieczone w gęsim smalcu

To jeden z tych przepisów, które sprawiają, że kuchnia wciąż zadziwia i zachwyca. Kiedy myślisz, że nic już nie może zaskoczyć, pojawiają się one :) - ziemniaki pieczone w gęsim smalcu - istne ziemniaczane cudo :). Gęsi smalec to jeden z najzdrowszych tłuszczów, można go używać w bardzo wysokich temperaturach, a o smaku i aromacie chyba już nie muszę wspominać. Ziemniaki oprószone mąką, wrzucone na gorący tłuszcz i upieczone w wysokiej temperaturze są bardzo chrupiące na zewnątrz i puszyste w środku, prawie nie wchłonęły tłuszczu. Polecam przygotować takie ziemniaki na świąteczny obiad, na pewno zachwycicie swoich gości!



SKŁADNIKI:

ziemniaki - typ kulinarny mączysty BC-C - ja użyłam bardzo smacznej odmiany Augusta

O TYPACH KULINARNYCH ZIEMNIAKA TUTAJ 

gęsi smalec - około 1 szklanki na 1 kg ziemniaków - ja miałam zapas gęsiego smalcu z niedawnego pieczenia gęsi - przepis tutaj
mąka do oprószenia ziemniaków
sól

WYKONANIE:

Piekarnik rozgrzewamy do 230 stopni wraz z brytfanką i tłuszczem. Jeśli przygotowujemy większą ilość, wykorzystujemy po prostu blachę piekarnika. Ziemniaki kroimy w około 1,5-2 cm plastry i obgotowujemy przez 3-4 minuty. Dokładnie odcedzamy i oprószamy z każdej strony mąką. Układamy na gorącym tłuszczu, tak, aby na siebie nie nachodziły, polewamy tłuszczem i pieczemy 20-30 minut w 230 stopniach, a w połowie pieczenia obracamy na drugą stronę. Po upieczeniu oprószamy solą. Podobny sposób na ziemniaki zaproponowała kiedyś Nigella Lawson, z kilkoma różnicami - jeszcze wyższą temperaturą pieczenia - 250 stopni, a ziemniaki były oprószone semoliną i pokrojone na kawałki.

Ziemniaki do tego przepisu dostarczyła firma Europlant Handel Ziemniakami Sp. z o. o.,  zajmująca się produkcją kwalifikowanych sadzeniaków do profesjonalnej hodowli ziemniaków.



piątek, 11 kwietnia 2014

Cottage pie - zapiekanka wiejska

Zapiekanka wiejska- cottage pie - składa się z warstwy mięsa mielonego z warzywami, przykrytej pierzynką z puree ziemniaczanego, najczęściej z dodatkiem cheddara. Tego typu dania mają wiele wersji, w zależności od tego jakiego mięsa użyjemy, jakie dodamy warzywa i wreszcie jak przygotujemy puree ziemniaczane. Bardzo popularna jest zapiekanka pasterska - shepherd's pie, którą przyrządza się z jagnięciną. Moja cottage pie jest z wołowiną, koprem włoskim, dużą ilością czosnku i cheddara. Tutaj nie musicie trzymać się przepisu, dodajcie ulubione warzywa, ser, przyprawy, a na pewno wyjdzie pyszna:)




SKŁADNIKI:

warstwa mięsna:

0,5 kg mielonego mięsa wołowego dobrej jakości
2 cebule
2 marchewki
pół większej bulwy kopru włoskiego
4 ząbki czosnku
2 łyżki koncentratu pomidorowego
2 szklanki bulionu wołowego
sól
przyprawy: po pół łyżeczki czarnego pieprzu, pieprzu ziołowego, rozmarynu, ostrej papryki; po łyżeczce oregano, słodkiej papryki; 2-3 liście laurowe, w innej wersji można użyć ziół prowansalskich
opcjonalnie mięso można podlać wytrawnym czerwonym winem, a także dodać 1-2 łyżeczki sosu Worcestershire
olej do smażenia
(w niektórych przepisach dodaje się łyżkę mąki, aby zagęścić sos, ja pominęłam mąkę)

puree ziemniaczane:

75 dag ziemniaków typu kulinarnego B-C ( idealne będą Bellarosa, Augusta, Omega)

O TYPACH KULINARNYCH ZIEMNIAKA TUTAJ 

2/3 szklanki śmietanki 30%
100 g startego sera cheddar
pół łyżeczki gałki muszkatołowej
sól

WYKONANIE:

Cebulę i koper włoski kroimy w bardzo cienkie piórka, marchewkę ścieramy na grubszej tarce. Wstawiamy ziemniaki do gotowania. Na dużej patelni rozgrzewamy olej i wrzucamy cebulę, a gdy się zeszkli dodajemy posiekany czosnek, marchewkę i koper. Wszystko dusimy pod przykryciem na małym ogniu do miękkości, co jakiś czas mieszając. Dodajemy mięso, smażymy wraz z przyprawami, aż straci czerwony kolor, podlewamy bulionem, ewentualnie również niewielką ilością wina, dwiema łyżeczkami sosu Worcestershire i dusimy około 30-40 minut pod przykryciem. Dodajemy 2 łyżki koncentratu pomidorowego. Po około 30-40 minutach duszenia sos mięsny powinien być dość gęsty. Doprawiamy solą. Śmietankę podgrzewamy w rondelku. Ugotowane, gorące ziemniaki ugniatamy na puree, dodajemy gorącą śmietankę, gałkę muszkatołową i starty cheddar. Mieszamy i doprawiamy solą, jeśli trzeba. W naczyniu do zapiekania układamy warstwę mięsa, a na niej warstwę puree ziemniaczanego. Można je wygładzić łyżką, ja natomiast poukładałam je w postaci małych kawałeczków, które ładnie się przyrumieniły. Zapiekamy 20-30 minut w 200 stopniach.

Ziemniaki do tego przepisu dostarczyła firma Europlant Handel Ziemniakami Sp. z o. o.,  zajmująca się produkcją kwalifikowanych sadzeniaków do profesjonalnej hodowli ziemniaków.




piątek, 4 kwietnia 2014

Ziemniaki z pokrzywą, cebulką i jajkiem

Pokrzywa - cudowny lek z apteki natury, najbardziej znamy ją chyba pod postacią herbatki pokrzywowej. Jeśli wczytać się w długą listę leczniczych właściwości pokrzywy, okazuje się, że jest dobra na wszystko - oczyszcza i wzmacnia organizm, wspomaga cały układ pokarmowy, stosuje się ją również zewnętrznie w pielęgnacji skóry i włosów. Można z niej robić lecznicze soki, maceraty, wywary, syropy czy pokrzywowy miód. Można ją również przyrządzić w podobny sposób jak szpinak, tak jak w tym przepisie. Pokrzywa nie była mi do tej pory obca, często parzę herbatkę pokrzywową, a w sezonie na zbiór w mojej rodzinie przyrządza się sok czy pokrzywę z miodem. Natomiast pokrzywę a la szpinak robiłam pierwszy raz i jestem bardzo mile zaskoczona :) Nie buszowałam też osobiście w zaroślach, aby ją zebrać, a dostałam już zaparzoną i pokrojoną, razem z pomysłem na przepis. Muszę przyznać, że jestem otoczona na co dzień pasjonatami jedzenia i gotowania, co jest szalenie inspirujące :) A duszona pokrzywa z ziemniakami smakowała mi bardzo, to było coś innego, coś... hmm... bajkowego, może receptura "Z poradnika młodego zielarza" :) albo też coś w stylu dzikiej kuchni Łukasza Łuczaja. Naprawdę polecam takie doświadczenia w kuchni :)


SKŁADNIKI (na 2 porcje):

4-5 ziemniaków sałatkowych - typ kulinarny A (użyłam odmiany Regina) - nie rozpadną się one w czasie smażenia, plasterki zachowają ładny kształt

O TYPACH KULINARNYCH ZIEMNIAKA TUTAJ 

2 nieduże cebule
3 ząbki czosnku
1 szklanka zaparzonej i pokrojonej pokrzywy (młodej, przed kwitnieniem)
1/2 - 3/4 szklanki wody
sól, pieprz, cukier do smaku
gałka muszkatołowa
kilka łyżek śmietanki 30%
masło i olej rzepakowy do smażenia
2 jajka ugotowane na twardo

WYKONANIE:

Ziemniaki kroimy w talarki o grubości około 3 mm, cebulę w półplasterki. Na dużej patelni rozgrzewamy olej i dodajemy ziemniaki z cebulą, doprawiamy solą. Smażymy kilka minut, a potem przykrywamy i dusimy na małym ogniu do miękkości, często mieszając (około 25 minut). W tym czasie na drugiej patelni lub rondelku z grubym dnem rozgrzewamy masło, dodajemy posiekany lub przeciśnięty przez praskę czosnek, smażymy około 1 minuty i dodajemy pokrzywę. Podlewamy wodą, przykrywamy i dusimy 15 minut pod przykryciem na małym ogniu, aż woda się wygotuje, można odrobinę uzupełniać wodę w czasie duszenia. Doprawiamy solą, cukrem (około pół łyżeczki), pieprzem i gałką muszkatołową. Dodajemy śmietankę i podgrzewamy. Podajemy z uduszonymi ziemniakami i jajkiem na twardo.

Ziemniaki do tego przepisu dostarczyła firma Europlant Handel Ziemniakami Sp. z o. o.,  zajmująca się produkcją kwalifikowanych sadzeniaków do profesjonalnej hodowli ziemniaków.