czwartek, 22 maja 2014

Tortilla hiszpańska

W repertuarze dań z ziemniaków pojawi się dziś tortilla de patatas - tortilla española, w wersji najbardziej klasycznej. Można ją jeść na ciepło, ale również na zimno jest przepyszna, zwłaszcza z wszelkimi czosnkowymi sosami. Wbrew niektórym opiniom nie jest trudna do zrobienia. Sposób przygotowania starałam się napisać jak najbardziej szczegółowo, posiłkując się oryginalnym przepisem pochodzącym z książki, którą kupiłam w Barcelonie. 



SKŁADNIKI:

600 g ziemniaków - typ kulinarny A - użyłam odmiany Regina

O TYPACH KULINARNYCH ZIEMNIAKA TUTAJ 

pół szklanki oliwy z oliwek
2 średnie cebule
6 dużych jajek
sól, pieprz
natka pietruszki 

WYKONANIE:

Cebulę kroimy w cienkie piórka. Na patelni o średnicy około 25 cm rozgrzewamy całą oliwę i smażymy cebulę na średnim ogniu, przez kilka minut, aby się zeszkliła. W tym czasie ziemniaki obieramy i kroimy w cienkie, około 2 mm plasterki. Pokrojone ziemniaki dodajemy do cebuli, mieszamy i smażymy na niewielkim ogniu przez 15-20 minut, do miękkości, często mieszając. Ja przez większość czasu dusiłam je pod przykryciem, dzięki czemu wszystkie równo zmiękły. Usmażone ziemniaki z cebulą przecedzamy przez sito umieszczone na misce, aby oddzielić nadmiar oliwy, który wykorzystamy potem. Jajka rozbijamy do dużej miski, roztrzepujemy, solimy (około 3/4 - 1 łyżeczka), dodajemy sporą ilość świeżo zmielonego czarnego pieprzu. Do jajek delikatnie dodajemy ziemniaki i odstawiamy na 10 minut. Jeśli na patelni pozostały jakieś przypieczone kawałeczki, usuwamy je drewnianą łyżką i rozgrzewamy 4 łyżki oliwy, którą odcedziliśmy. Przygotowujemy duży talerz, który będzie potrzebny do odwrócenia omleta na druga stronę. Wlewamy masę jajeczną, wyrównujemy powierzchnię i smażymy na średnim ogniu 5-6 minut, poruszając patelnią, aby ścięty spód zbyt nie przywierał do dna, a masa do boków patelni. Po 5-6 minutach spód oraz boki tortilli są wyraźnie ścięte. Aby obrócić tortillę na druga stronę, przykrywamy patelnię talerzem i pewnie dociskając talerz do patelni obracamy patelnię do góry dnem, tak aby omlet znalazł się na talerzu usmażoną częścią do góry. Na patelni rozgrzewamy 1-2 łyżki pozostałej oliwy i zsuwamy olet z talerza , aby dopiec go z drugiej strony. Smażymy około 3 minut. Zsuwamy omlet na talerz i odstawiamy na 5 minut, zanim będziemy kroić. Posypujemy posiekaną natką pietruszki. Podajemy na ciepło lub na zimno z sosem czosnkowym na bazie jogurtu lub majonezu.


Ziemniaki do tego przepisu dostarczyła firma Europlant Handel Ziemniakami Sp. z o. o.,  zajmująca się produkcją kwalifikowanych sadzeniaków do profesjonalnej hodowli ziemniaków.



niedziela, 18 maja 2014

Łosoś pieczony z koperkiem, cytryną, pomidorkami i rodzynkami

Łosoś w wersji podobnej do pstrąga w tym przepisie. Ten zestaw dodatków do ryby to mój ulubiony, do łososia sprawdziły się pysznie. Nie obawiajcie się dodania całego pęczka koperku - upieczony wraz z łososiem jest wspaniały. Pomidorki, jak również łososia pozbawiłam skóry, po upieczeniu wszystko rozpływa się w ustach.


SKŁADNIKI (na 4 małe porcje):

0,5 kg świeżego łososia
estragon i oregano (po łyżeczce)
pęczek koperku
3 plasterki cytryny
ok 10 szt. pomidorków koktajlowych
garść rodzynek
sól, pieprz
olej 
ok 30-50 g masła

WYKONANIE:

Z łososia usuwamy skórę. Oprószamy estragonem i oregano, smarujemy olejem, obkładamy koprem i wstawiamy do lodówki do zamarynowania. Pomidorki zalewamy wrzątkiem na kilka sekund i obieramy ze skórki, kroimy na połówki. Przed pieczeniem wyjmujemy łososia z lodówki i pozostawiamy w temperaturze pokojowej przez około godzinę, solimy, dodajemy pomidorki koktajlowe, rodzynki, półplasterki cytryny. Na wierzchu układamy kawałeczki zimnego masła, oprószamy sporą ilością pieprzu. Pieczemy w 180 stopniach przez około 25 minut pod przykryciem (ja przykryłam folią aluminiową), a następnie jeszcze 15 minut bez przykrycia.

czwartek, 15 maja 2014

Stek na puree ziemniaczanym

To była uczta dla zmysłów. Idealne ziemniaki, idealnie zrobione puree i stek, w mojej ulubionej wersji, czyli z grubo mielonym pieprzem, gruboziarnistą solą i kawałeczkiem masła roztapiającego się na gorącym wierzchu. Nie wiem, co było lepsze - stek czy ziemniaki, ale tym daniem zgrzeszyłam...


SKŁADNIKI (na 4 porcje):

70-80 dag ziemniaków - typ kulinarny B-C - użyłam odmiany Bellarosa o charakterystycznej czerwonej skórce

O TYPACH KULINARNYCH ZIEMNIAKA TUTAJ

180 ml śmietanki 30% płynnej
50 g masła
sól, pieprz

4 steki wołowe o grubości ok 2 cm , najlepiej z wołowiny sezonowanej, która będzie bardziej krucha; inna, pomimo naszych starań, może okazać się niezbyt delikatna (ja użyłam rostbefu, doskonały będzie też antrykot, z przerostami tłuszczyku, oraz oczywiście polędwica, ale jak wiadomo jest ona bardzo droga)
sól, najlepiej gruboziarnista
świeżo zmielony czarny pieprz, najlepiej mielony grubo
4 łyżeczki masła
olej do smażenia

posiekany koperek

WYKONANIE:

Mięso powinno być koniecznie w temperaturze pokojowej, więc na co najmniej godzinę przed smażeniem wyjmujemy je z lodówki, myjemy, bardzo dokładnie osuszamy i smarujemy olejem oraz nacieramy pieprzem. Ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie, odcedzamy. Do gorących ziemniaków wlewamy śmietankę, stawiamy z powrotem na ogień, aby śmietanka się zagotowała. Ziemniaki tłuczemy na puree, dodając w trakcie zimne masło. Doprawiamy solą, jeśli jest taka potrzeba, ja dodałam czarny pieprz. Steki smażymy najlepiej na patelni z grubym dnem lub grillowej. Patelnię dobrze rozgrzewamy,smażymy na oleju 1 minutę na dużym ogniu, a następnie 2-3 minuty na mniejszym, tak samo z drugiej strony. Stopień wysmażenia dobieramy oczywiście taki, jaki lubimy. Staramy się nie przesuwać, ani nie nakłuwać mięsa w czasie smażenia. Po usmażeniu pozostawiamy steki przez kilka minut, aby odpoczęły, oprószamy solą i pieprzem. Układamy na talerzu porcję puree, na nim stek. Na gorącym steku umieszczamy kawałek masła. Dekorujemy koperkiem.

Ziemniaki do tego przepisu dostarczyła firma Europlant Handel Ziemniakami Sp. z o. o.,  zajmująca się produkcją kwalifikowanych sadzeniaków do profesjonalnej hodowli ziemniaków.



środa, 7 maja 2014

Sałatka ziemniaczana z chili i boczkiem

Ziemniaki uwielbiają prostotę. Najprostsza sałatka ziemniaczana według "Kuchni polskiej" przewiduje tylko dodatek cebuli, oleju, soku z cytryny oraz oczywiście soli i pieprzu. Taką często jadłam w dzieciństwie i bardzo ją lubiłam. Dziś postanowiłam odtworzyć ten przepis, ale dodałam kilka składników, które zawsze z ziemniakami idealnie smakują.



SKŁADNIKI:

0,5 kg ziemniaków sałatkowych - typ kulinarny A - użyłam odmiany Regina

O TYPACH KULINARNYCH ZIEMNIAKA TUTAJ 

1 średnia czerwona cebula
1 ząbek czosnku
1-2 łyżki posiekanej natki pietruszki
4-5 łyżek oleju rzepakowego
sok z cytryny
sól, pieprz
marynowana papryczka chili, około pół łyżeczki posiekanej (lub więcej)
100 g wędzonego boczku surowego w cienkich plasterkach

WYKONANIE:

Ziemniaki gotujemy w mundurkach w nieosolonej wodzie (ja gotowałam na parze). Ostudzone w temperaturze pokojowej ziemniaki obieramy i kroimy na połówki (większe na cztery) lub na grubsze plastry. Dodajemy cebulę pokrojoną w półplasterki, oprószamy solą i sporą ilością świeżo zmielonego czarnego pieprzu. Plasterki boczku kroimy na pół i rumienimy z obu stron na patelni z łyżeczką oleju. Czosnek ucieramy z solą, dodajemy posiekaną papryczkę, olej, około 2-3 łyżeczki soku z cytryny, mieszamy i polewamy ziemniaki. Lekko mieszamy i ewentualnie doprawiamy solą, pieprzem lub sokiem z cytryny. Dodajemy boczek.

Ziemniaki do tego przepisu dostarczyła firma Europlant Handel Ziemniakami Sp. z o. o.,  zajmująca się produkcją kwalifikowanych sadzeniaków do profesjonalnej hodowli ziemniaków.





czwartek, 1 maja 2014

Ziemniaki z dipem z pieczonego czosnku

Moja kolejna lektura kulinarna z podróży "Tapas. Little bites from Spain" oznacza kolejny przepis dla Was :) Czosnku używam bardzo dużo, w różnych postaciach, ale taki dip, choć banalnie prosty, był dla mnie pysznym odkryciem. Wszyscy znamy klasyczny sos czosnkowy z gęstym jogurtem, natomiast głównym składnikiem tego sosu jest pieczony czosnek. Czosnek po upieczeniu ma konsystencję miękkiego masła, wystarczy go wycisnąć z ząbków i rozgnieść widelcem. Sos jest bardzo bogaty w smaku, trochę przypomina sos aioli. Idealnie pasuje do ziemniaków w mundurkach lub pieczonych, a także do wszelkich mięs, szczególnie z grilla. Polecam!!!




SKŁADNIKI:

małe ziemniaki sałatkowe - typ kulinarny A - użyłam odmiany Regina (w sezonie idealne będą młode)

oliwa czosnkowo- pietruszkowa do ziemniaków:
2-3 ząbki czosnku
natka pietruszki
oliwa z oliwek
sól

O TYPACH KULINARNYCH ZIEMNIAKA TUTAJ 

na sos:

1-2 główki czosnku (w zależności od wielkości)
oliwa z oliwek
kilka łyżek majonezu
sok z cytryny do smaku
sól, pieprz
opcjonalnie sos można złagodzić kilkoma łyżkami gęstego jogurtu (greckiego)


WYKONANIE:

Piekarnik nastawiamy na 180 stopni. Czosnek dzielimy na ząbki, ale ich nie obieramy, kilka ząbków odkładamy do ziemniaków. Czosnek układamy w małym naczyniu do zapiekania, polewamy kilkoma łyżkami oliwy z oliwek, mieszamy, aby ząbki pokryły się tłuszczem. Pieczemy około 25 minut, zależnie od wielkości ząbków i młodości czosnku:), najlepszy oczywiście jest młody, który jest bardzo soczysty. W trakcie pieczenia należy przemieszać ząbki, ważne aby się zbyt nie przyrumieniły. Pieczemy do miękkości, po lekkim przestudzeniu wyciskamy czosnek ze skórki, rozgniatamy widelcem, solimy, dodajemy oliwę , w której piekł się czosnek, majonez, doprawiamy sokiem z cytryny i sporą ilością pieprzu. Opcjonalnie dodajemy gęsty jogurt grecki. Wstawiamy do lodówki. 
Ziemniaki szorujemy i gotujemy w mundurkach w osolonej wodzie. Kilka ząbków świeżego czosnku ucieramy z solą, dodajemy oliwę z oliwek i posiekaną natkę pietruszki. Wylewamy na ziemniaki, najlepiej potrząsnąć garnkiem przykrytym pokrywką, wtedy wszystkie ziemniaki dokładnie się pokryją czosnkową oliwą. Podajemy gorące z przygotowanym dipem. 

Ziemniaki do tego przepisu dostarczyła firma Europlant Handel Ziemniakami Sp. z o. o.,  zajmująca się produkcją kwalifikowanych sadzeniaków do profesjonalnej hodowli ziemniaków.