SKŁADNIKI (na 4 porcje):
70-80 dag ziemniaków - typ kulinarny B-C - użyłam odmiany Bellarosa o charakterystycznej czerwonej skórce
O TYPACH KULINARNYCH ZIEMNIAKA TUTAJ
180 ml śmietanki 30% płynnej
50 g masła
sól, pieprz
4 steki wołowe o grubości ok 2 cm , najlepiej z wołowiny sezonowanej, która będzie bardziej krucha; inna, pomimo naszych starań, może okazać się niezbyt delikatna (ja użyłam rostbefu, doskonały będzie też antrykot, z przerostami tłuszczyku, oraz oczywiście polędwica, ale jak wiadomo jest ona bardzo droga)
sól, najlepiej gruboziarnista
świeżo zmielony czarny pieprz, najlepiej mielony grubo
4 łyżeczki masła
olej do smażenia
posiekany koperek
WYKONANIE:
Mięso powinno być koniecznie w temperaturze pokojowej, więc na co najmniej godzinę przed smażeniem wyjmujemy je z lodówki, myjemy, bardzo dokładnie osuszamy i smarujemy olejem oraz nacieramy pieprzem. Ziemniaki gotujemy w osolonej wodzie, odcedzamy. Do gorących ziemniaków wlewamy śmietankę, stawiamy z powrotem na ogień, aby śmietanka się zagotowała. Ziemniaki tłuczemy na puree, dodając w trakcie zimne masło. Doprawiamy solą, jeśli jest taka potrzeba, ja dodałam czarny pieprz. Steki smażymy najlepiej na patelni z grubym dnem lub grillowej. Patelnię dobrze rozgrzewamy,smażymy na oleju 1 minutę na dużym ogniu, a następnie 2-3 minuty na mniejszym, tak samo z drugiej strony. Stopień wysmażenia dobieramy oczywiście taki, jaki lubimy. Staramy się nie przesuwać, ani nie nakłuwać mięsa w czasie smażenia. Po usmażeniu pozostawiamy steki przez kilka minut, aby odpoczęły, oprószamy solą i pieprzem. Układamy na talerzu porcję puree, na nim stek. Na gorącym steku umieszczamy kawałek masła. Dekorujemy koperkiem.
Ziemniaki do tego przepisu dostarczyła firma Europlant Handel Ziemniakami Sp. z o. o., zajmująca się produkcją kwalifikowanych sadzeniaków do profesjonalnej hodowli ziemniaków.
zapraszamy do nowego agregatu blogów ze wszystkich kategorii tematycznych. Dołącz bloga do kategorii kulinaria. Adres www.zblogowani.pl
OdpowiedzUsuń